چاپ        ارسال به دوست

مسئول مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی:

رضایت 97 درصدی مردم استان کهگیلویه و بویر احمد به اهدای عضو

مسئول مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویر احمد از رضایت 97 درصدی مردم این استان به اهدای عضو خبر داد.

ساسان عباسی گفت: از سال 90 که فرهنگ سازی منسجم پیرامون زمینه اهدای عضو در استان کهگیلویه شروع شد، آمار رضایت به اهدای عضو نیز با رشد چشمگیری مواجه بود؛ به طوری که این آمار از 76 درصد در سال 90 به 97 درصد در سال 96 افزایش یافت.

وی در توضیح این امر افزود: اهدای عضو فرهنگی نوپا در جامعه ما محسوب می شود، در سال های اول نیز میزان اهدای عضو بسیار کم و انگشت شمار بود، اما وقتی مردم کم کم با این مساله آشنا شدند و اثر آن را در ادامه حیات هم نوعانشان دیدند میزان آن روز به روز با رشد چشمگیری رو به رو شد.

عباسی مهم ترین عامل افزایش اهدای عضو را فرهنگ سازی موثر دانست و گفت: بازوی تاثیرگزار در استان ما برای ترویج این فرهنگ رسانه عمومی است، به طوری که گزارش تمامی موارد اهدای عضو استان از سوی صدا و سیما تهیه و در شبکه های استانی پخش شده و مردم را بیش از پیش با این مقوله آشنا کرده است. 

وی همچنین با اشاره به آموزش علمی در این زمینه افزود: مسلما وقتی امری بر اساس علم روز دنیا و تکنولوژی انجام می شود تفاوت زیادی با روش های سنتی در آن زمینه وجود دارد. در خصوص اهدای عضو نیز کلاس های آموزشی مانند TPM (دوره آموزشی پیشرفته بین المللی اهدای عضو) آیروس و .... در افزایش میزان اهدای عضو نقش بی بدیلی را برعهده داشته است.

مسوول مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویر احمد، عدم تمایز میان مرگ مغزی و کما را اصلی ترین علت عدم رضایت به اهدای عضو عنوان کرد و گفت: یک تفاوت اصلی بین کما و مرگ مغزی وجود دارد و آن این است که در کما تنها بخشی از مغز آسیب دیده و فرد ممکن است به زندگی برگردد، ولی در مرگ مغزی تمامی سلول مغزی از بین رفته و امکان بازگشت وجود ندارد.

عباسی در پایان یادآور شد: یادمان باشد که انسان های نیک در بهشت نیازی به این اندام ها ندارند و خداوند برای آن ها بهترین ها را در نظر گرفته است پس چه بهتر که ما هم این هدیه های خدادادی را که در طول حیات با آن ها زندگی کردیم، هنگام مرگ مغزی، به بیماران نیازمند ببخشیم تا در بدن دیگری ادامه دهنده حیات ما و شادی بخش دیگران باشد.


١٣:١٦ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٩٧٣٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٨خروج
صفحات اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید از این صفحه : 740522 بار
بازديدکنندگان امروز : 3005 نفر
 
کل بازديدکنندگان : 21885241 نفر
 
بازديدکنندگان آنلاين : 9 نفر