چاپ        ارسال به دوست

علی جعفریان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

ایران در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا رتبه یک پیوند از دهنده مرگ مغزی را دارد

علی جعفریان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص پیوند کبد گفت در ایران در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا رتبه یک پیوند از دهنده مرگ مغزی را دارد و در کل هم در بعضی از پیوندها مثل پیوند کبد از مرگ مغزی، اول هستیم و فقط ترکیه در تعداد کل یک مقدار از ما بیشتر است و بقیه کشورهای منطقه با فاصله نسبتاً زیادی از ما عقب تر هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به جایگاه علمی ایران در پیوند عضو، گفت: از نظر علمی هم، بخش‌های پیوند ما خیلی خوب مشغول فعالیت هستند. سال گذشته ۸۰۰ پیوند کبد در ایران داشتیم که از نظر تعداد نزدیک به کشور انگلستان است با جمعیت تقریباً مساوی و اینکه این تعداد پیوند کبد تنها در سه مرکز کشور انجام شده است.

جعفریان با اشاره به شیب مثبت اهدای عضو از مرگ مغزی در ایران، افزود: سال گذشته در حدود ۹۰۰ دهنده مرگ مغزی در کشور داشتیم که البته این تعداد، یک چهارم مرگ‌های مغزی است که می‌توان پیوند عضو از آنها داشت.

وی در ادامه به وضعیت پیوند کلیه در کشور اشاره کرد و گفت: یک زمانی بیش از ۹۰ درصد پیوند کلیه از دهنده زنده بود، الان به زیر ۵۰ درصد رسیده و این موفقیت بزرگی است که ما نیازی به دهنده زنده نداشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تاکید کرد: البته هنوز راه زیادی در پیوند عضو از مرگ مغزی پیش رو داریم و با توجه به جمعیت کشور، باید بتوانیم نیاز به پیوند را از مرگ مغزی تأمین کنیم و نیازی به پیوند از دهنده زنده نداشته باشیم.


٠٨:١٣ - پنج شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٦٨٨خروج
صفحات اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید از این صفحه : 1301721 بار
بازديدکنندگان امروز : 1523 نفر
 
کل بازديدکنندگان : 33144989 نفر
 
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر