چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین نشست رابطین فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

 

به گزارش شورای فرهنگی واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، اولین نشست رابطین فراهم آوری اعضای پیوندی در تاریخ ۲۹ شهریور سال ۱۴۰۰ در سالن امیرکبیر بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزارشد.

این نشست با رعایت پروتکل های کوید ۱۹ و حضور ۴۴ نفر از رابطین برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر مجتبی مخبر دزفولی رئیس واحد فراهم آوری ضمن عرض خیر مقدم به رابطین محترم در خصوص اهمیت کاریشان برای ارتقای سیستم اهدای عضو و پیوند صحبت کردند و با اشاره به اینکه از هر ده مورد مرگ مغزی ممکن است فقط ریه های یک مورد برای پیوند مناسب باشد ابراز امیدواری کردند با تشکیل جلسات هم اندیشی و ارتقاء دانش و عملکرد همکاران در خصوص نگهداری از موارد مرگ مغزی، دهنده های مناسب بیشتری برای پیوند ریه در دسترس قرار گیرد.

دکتر مخبر گفت واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه از سال ۱۳۸۳ شروع به کار کرده است و تاکنون بالغ بر دو هزار مورد مرگ مغزی به اهدا رسیده که این موفقیت را مرهون همکاری بیمارستان های تحت پوشش و رابطین فراهم آوری در کنار فعالیت سایر اعضای تیم سایر اعضای گروه بزرگ اهدای عضو دانست و خاطرنشان شد تاثیرگذارترین گروه در فرایند اهدای عضو پرستاران و کادر درمان می باشند.

در ادامه جلسه؛ دکتر احسان علی بیگی مدیر فرهنگی واحد فراهم آوری در خصوص مراحل فرایند فراهم آوری اعضا از شناسایی تا برداشت اعضا صحبت کردند و به اثربخشی بسیار زیاد همکاری پرسنل درمانی با کوردیناتور واحد فراهم آوری تاکید کردند.

دکتر علی بیگی در این خصوص گفتن موفقیت در جلب رضایت اولیای دم مورد مرگ مغزی زمانی که این همکاری صورت می‌گیرد ۱۰ درصد افزایش می‌یابد که بسیار حائز اهمیت است.

 همچنین دکتر صدرا منتظری هماهنگ کننده پیوند اعضا، در خصوص تشخیص و تایید مرگ مغزی صحبت کردند و اطلاعات جامعی از نحوه معاینه مورد مشکوک به مرگ مغزی ارائه دادند.

در ادامه جلسه با برگزاری میزگردی با حضور دکتر فریبا قربانی قائم مقام واحد فراهم آوری اعضا، دکتر مهدی حق شناس هماهنگ کننده پیوند اعضا؛ خانم فاطمه سیدی رابط اهدای عضو بیمارستان بعثت‌؛ خانم سیما آقایی رابط اهدای عضو بیمارستان مفتح ورامین و آقای رحمت‌اله فلاحتی پرستار فراهم آوری اعضا برگزارشد و راهکارهایی برای سهولت شناسایی، معاینه و برخورد با خانواده موارد مرگ مغزی مطرح شد.

 دکتر قربانی با اشاره به این موضوع که در ۶ ماه آینده نشست دوم برگزار خواهد شد و بهترین عملکردها در حوزه کاری رابطین مورد تقدیر قرار خواهد گرفت، ابراز امیدواری کرد که شاخص های اهدای عضو با روند رو به رشدی همراه گردد.


١٥:١٤ - چهارشنبه ٣١ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٨٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٤خروج
صفحات اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید از این صفحه : 1477688 بار
بازديدکنندگان امروز : 4129 نفر
 
کل بازديدکنندگان : 36992795 نفر
 
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر