چاپ        ارسال به دوست

"اهدای عضو، اهدای زندگی" سر دفتر شصت و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران

حضور قائم مقام و معاون فرهنگی واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شصت و ششمین جلسه شورا اسلامی شهر تهران
در ابتدای شصت و ششمین جلسه شورا اسلامی شهر تهران، اعضای شورا میزبان دکتر فریبا قربانی قائم مقام  و دکتر احسان علی بگی معاون فرهنگی واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت گرامیداشت روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی بودند.
به گزارش شورای فرهنگی واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در ابتدای جلسه دکتر فریبا قربانی با عرض تسلیت حادثه آبادان به همه مردم ایران گفت: تسلیت بنده خطاب به همه مردم ایران است چون آبادان بخشی از ایران است. 
در ادامه قربانی با اشاره به جمله‌ای از قول امام راحل و مقام معظم رهبری (ما می‌خواهیم اگر کسی در یک خانواده بیمار شد، بیش از رنج بیمار، رنج دیگری نداشته باشد) گفت: این جمله بسیار آرامش‌بخش است و آرزومندم که این جمله محقق شود. این جمله با موضوع مرگ مغزی و اهدای عضو مرتبط است.
قائم مقام واحد در صحن امروز شورای شهر تهران درباره نام‌گذاری ۳۱ اردیبهشت‌ماه به عنوان روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی اظهارداشت: ما در پیوند اعضا با شرایطی مواجه هستیم که با دیگر شرایط متفاوت است.
قربانی در ادامه با بیان این که مرگ مغزی با کما متفاوت است، با ارائه گزارشی خطاب به اعضای شورای شهر اظهار داشت: کارت اهدای عضو الزام قانونی ندارد و رضایت خانواده‌های متوفیان مرگ مغزی ضروری است، اما دریافت این کارت در شرایط سخت تصمیم‌گیری، می‌تواند بیانگر نظر شخص در زمان حیات بود و به فرآیند دریافت رضایت کتبی از اولیای دم کمک شایانی کند.
قربانی در ادامه با ذکر اینکه صدور کارت اهدای عضو تلاشی است که افراد آمادگی خود را در این زمینه اعلام کنند، خاطرنشان کرد: اعضای شورا می توانند با دریافت کارت اهدای عضو این شرایط را فراهم کنند که مردم نیز نسبت به دریافت کارت اقدام کنند. 
 
در ادامه قائم مقام واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه در بسیاری از موارد افراد دچار مرگ مغزی از اقشار ضعیف جامعه هستند، تصریح کرد: اهدای عضو بدون هیچگونه چشم‌داشت مادی و معنوی انجام می‌شود اما تمایل داریم نهاد‌های مختلف دولتی و خصوصی از این خانواده‌ها حمایت کنند. لازم به ذکر است در حوزه شهری، حمایت‌های سازمان بهشت زهرا(س) همواره کارگشا بوده و همکاری لازم توسط این مجموعه به بهترین شکل ممکن انجام شده است. 
در پایان قربانی با تقدیم نامه‌ای که حاوی درخواست‌های خانواده‌های محترم جان‌آفرین (اهداکنندگان زندگی) به رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران، جناب آقای مهندس مهدی چمران، کارت اهدای عضو سخنگوی شورا جناب آقای نادعلی را به نیابت از تمام اعضا تقدیم حضورشان کردند تا فتح بابی برای توسعه فرهنگ اهدا با همراهی همه‌ی اعضای شورا باشد.


٢١:٥٩ - شنبه ١٤ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٣٧٨    /    تعداد نمایش : ١٩٨خروج
صفحات اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید از این صفحه : 1612102 بار
بازديدکنندگان امروز : 1092 نفر
 
کل بازديدکنندگان : 39501313 نفر
 
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر