فعاليتهاي درماني در اين مجموعه شامل پيوند قلب، پيوند ريه و فراهم آوري اعضاي پيوندي است.

 

  پيوند قلب

 

 اولين پيوند قلب دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در سال 1385 در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري انجام گرفت كه با توجه به موفقيت آميز بودن عمل پيوند و پيشرفت هاي حاصل شده در تكنيك هاي جراحي، به سرعت پيش رفت و در حال حاضر به طور متوسط ماهانه 3-2  پیوند قلب در این مرکز  انجام می گیرد.

   درمانگاه پيوند قلب در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري روزهاي سه شنبه هر هفته برگزار مي شود و متخصصين جراحي قلب و داخلي قلب بيماران ارجاع شده از سراسر ايران را از نظر نياز به پيوند قلب مورد بررسي قرار مي دهند.

 در صورتيكه نياز به انجام پيوند قلب تأييد گردد بيمار مورد مشاوره مددكاري، روانپزشكي، تغذيه، ريه و عفوني قرار مي گيرد و با انجام آزمايشات لازم جهت انجام پيوند قلب آماده مي گردد.

  به اين صورت بيمار در ليست انتظار پيوند قلب قرار مي گيرد و از سوي هماهنگ كننده پيوند قلب مشخصات بيمار به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، اداره پيوند و بيماري هاي خاص ارسال مي شود.

 

  

 پیوند ریه

 

 پيوند ريه در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري

   در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري، اولين بيمار در سال 1381 (2002)  تحت عمل جراحي پيوند يك طرفه ريه گرفت. و از آن پس مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي بيمارستان دكتر مسيح دانشوري در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اقدام به برگزاري درمانگاه پيوند ريه در روزهاي يكشنبه هر هفته در ساعت 1 بعد از ظهر نمود و با بررسي وضعيت بيماران ارجاع شده از سراسر ايران و درخواست آزمايشات مورد نياز بر اساس پروتكل مربوطه مرکز فعال پيوند ريه در ايران شد. پس از بررسي هاي لازم در صورتيكه فرد در ليست انتظار پيوند ريه قرار گيرد مشخصات او به اداره پيوند ارسال مي شود.

   در صورت وجود بيمار مرگ مغزي در هر يك از واحد هاي فراهم آوري تهران مشخصات ريه اهدا كننده نيز به اداره پيوند وزارت بهداشت ارسال مي گردد و با در نظر گرفتن اولويت هاي پيوند شامل وضعيت باليني بيمار، گروه خوني و سايز دهنده و گيرنده انتخاب بيمار گيرنده انجام مي شود.

   پس از آغاز کار درمانگاه پيوند از سراسر ايران بيماران دچار نارسايي تنفسي از قبيل فيبروز ريه، برونشکتازي، بيماريهاي مزمن انسدادي ريه و غيره به اين مرکز مراجعه مي نمودند که طي آن ليست انتظار پيوند دو ريه بدليل آمار بالاي بيماران برونشکتازي روز به روز طولاني تر مي شد ولي تا سال 1385 ايران تجربه اي از انجام اين عمل جراحي خطير را نداشت تا اينکه اولين مورد پيوند "دو ريه" در سال 1385 بر روي خانم 32 ساله مبتلا به برونشكتازي شديد انجام گرفت. در سال 1388 اولين پيوند قلب و ريه همزمان بر روي دختر 12 ساله مبتلا به بيماري مادرزادي قلبي ريوي با موفقيت انجام شد. در سال 1390 نيز اولين پيوند ريه مجدد بر روي يك پسر 25 ساله كه 5 سال قبل پيوند يك ريه شده بود ، انجام گرديد.

 

 دركل تا آذر ماه 1390 بيمارستان دكتر مسيح دانشوري موفق به نجات جان 53 بيمار كانديد پيوند ريه كه در ليست انتظار پيوند قرار داشتند، گرديد.

 از شروع فعاليت مركز پيوند ريه در سال 1381  تا سال 83 ، 7 مورد پيوند ريه انجام گرفت.

 در سال 83 يك مورد پيوند ريه انجام گرفت .

 در سال 84 : سه مورد پيوند ريه انجام گرفت.

 در سال 85 : 6 مورد پيوند انجام گرفت كه 4 مورد آن "يك ريه" و دو مورد آن "دو ريه" بود .

در سال 86 : سه مورد پيوند "يك ريه" انجام گرفت.

در سال 88 : 3 مورد پيوند "دو ريه" و دو مورد پيوند "يك ريه" و 1 پيوند قلب و ريه همزمان انجام گرفت .

 در سال 89 : 9 مورد پيوند  "دو ريه" انجام گرفت 

 در سال 90 : 8 مورد پيوند"دو ريه" و 2 مورد پيوند "يك ريه" و 1 مورد پيوند مجدد ريه انجام گرفت

در سال1387جهت تنظيم برنامه هاي درماني، آموزشي و پژوهشي پيوند ريه در سطح ايران ، پژوهشگاه سل و بيماريهاي ريوي اقدام به تاسيس مركز تحقيقات پيوند ريه نمود. در حال حاضر هر هفته در حدود 30 بيمار در كلينيك ويژه پيوند ريه ويزيت مي شوند و هر ماه حدود 10 نفر به اين ليست اضافه مي گردد به طوري كه بيش از 300 بيمار در ليست انتظار پيوند ريه اين مركز قرار دارند و با بررسي وضعيت بيماران و در نظر گرفتن اولويت هاي علمي مورد نظر، با پيدا شدن ريه هاي مناسب بيماران جهت پيوند انتخاب مي شوند.

 

 اولين مورد پيوند ريه بيمار مبتلا به فيبروز کيستيک ( Cystic Fibrosis ) در سال 1387 بر روي يک بيمار 21 ساله انجام گرفت.

 

 اولين بيمار مبتلا به فيبروز کيستيک که در ايران در سال 1387 تحت عمل جراحي پيوند دو ريه قرار گرفت كه خوشبختانه در حال حاضر حال عمومي بيمار رضايت بخش مي باشد و سال 1389 به عنوان دانشجوي نمونه دانشگاه شناخته شد و با تلاش و پشتكار فراوان در آزمون 1390 موفق به ورود به دوره كارشناسي ارشد در رشته مديريت گرديد.

   تا كنون سه بيمار مبتلا به سيستيك فيبروزيس تحت عمل پيوند دوريه در اين مركز قرار گرفته اند كه خوشبختانه حال عمومي هر سه بيمار قابل قبول مي باشد.

 

 

فراهم آوري اعضاي پيوندي:

 مركز فراهم آوري اعضاي پيوندي از بيماران مرگ مغزيدر کنار تمام فعالیت ها ،از آذر ماه سال 1383 به عنوان واحد پيوند بيمارستان دكتر مسيح دانشوري  دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي شروع به فعاليت كرد. برنامه ريزي فعاليت در اين عرصه با هدف اوليه تأمين ارگان حياتي ريه براي بيماران نيازمند پيوند ريه پايه گذاري شد كه با اخذ مجوز از وزارت محترم بهداشت و درمان به صورت بسيار موفق و تأثير گذاري نه تنها در نيل به اين هدف بلکه در فراهم آوری همه ارگانها به سرعت  پيشرفت کرده است.

 

تا کنون در این مرکز بالغ بر 1750 بیمار مرگ مغزی اهدای عضو شده اند که حاصل آن فراهم آوری بیش از 5079 عضو پیوندی و نجات جان بیش از 5079 بیماری بوده که با زجر فراوان در لیست انتظار به سر می برده اند.

 

پروسه فراهم آوري اعضاي پيوندي در ايران:

این پروسه بر اساس انتقال بيماران مرگ مغزي تمام بيمارستانهاي تهران ، اطراف تهران و يا شهرهاي بزرگ به مركز فراهم آوري اعضاي پيوندي  مي باشد. در حال حاضر 16 واحد فراهم آوري در ايران تأسيس شده است كه هر يك بيمارستانهاي خاصي را جهت شناسايي موارد مشكوك به مرگ مغزي پوشش مي دهد.

بيماران مشكوك به مرگ مغزي ( يعني مواردي كه فرد در كوماي عميق است و تنفس خودبخود، حركات ارادي و پاسخهاي ساقه مغز را ندارد) به اين واحدها  اعلام و هماهنگ كنندگان پيوند اقدام به بررسي مورد مذكور جهت تأييد اوليه مرگ مغزي مي نمايند.

 در صورتيكه تشخيص اوليه مرگ مغزي با تهيه نوار مغزي تقویت گردد، خانواده بيمار در جريان امر قرار گرفته و در خصوص اهداي عضو با ايشان صحبت مي شود كه موافقت ايشان ادامه پروسه اهدای عضو شامل انتقال بيمار به واحد فراهم آوري تأييدات نهايي و هماهنگي با وزارت بهداشت براي يافتن گيرنده هاي مناسب، اخذ رضايت قانوني به اهداي عضو و برداشت اعضا را در پيش خواهد داشت.

صفحات اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید از این صفحه : 4827 بار
بازديدکنندگان امروز : 4335 نفر
 
کل بازديدکنندگان : 36993002 نفر
 
بازديدکنندگان آنلاين : 6 نفر