• تاریخ انتشار : 1402/09/26 - 13:09
  • بازدید : 811
  • تعداد بازدیدکننده : 782
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

مزیّن شده امروز به نام فاطمه‌ی زهرا (س)‌؛ در تقارن آن، اعضای بدن مادری بزرگوار، روشنک عزیزمان حیات‌بخش زندگی بیماران چشم انتظار شد.

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از انجام این ایثار ماندگار خانواده‌ی جان آفرین روشنک عمومی هم‌زمان با سال‌روز شهادت دخت نبی، فاطمه‌ی زهرا (س) خبر داد و گفت: بخشش اعضای مادری ۴۶ ساله‌ی مرگ مغزی، به جان ۴ بیمار چشم انتظار حیات طیّبه بخشید و با موافقت برداشت قرینه ها، نور زندگی دوباره چشم منتظرانمان را روشن کرد.

عرش بر جان تو زد بوسه‌ی رفتن، تو بمانی، نروی از دل ما ...

چون همانی که به تاریخ هنوز زمزمه داریم به تن، گوش و زبان امّ ابیها، زهرا...

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از انجام این ایثار ماندگار خانواده‌ی جان آفرین روشنک عمومی هم‌زمان با سال‌روز شهادت دخت نبی، فاطمه‌ی زهرا (س) خبر داد و گفت: بخشش اعضای مادری ۴۶ ساله‌ی مرگ مغزی، به جان ۴ بیمار چشم انتظار حیات طیّبه بخشید و با موافقت برداشت قرینه ها، نور زندگی دوباره چشم منتظرانمان را روشن کرد.

به گزارش شورای فرهنگی واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، دکتر فریبا قربانی، قائم مقام واحد فراهم اوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام داشت: هم‌زمان با سحرگاه سال‌روز شهادت بانوی دو عالم، فاطمه‌ی زهرا (س)، خانواده‌ی روشنک عزیزمان پس از خونریزی وسیع داخلی مغز که به‌دنبال آن مرگ مغزی وی را به‌همراه داشت، رضایت کتبی خود را پس از طی مراحل پزشکی و قانونی تایید مرگ مغزی در واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اعلام داشته و اعضای حیات بخش او را برای نجات جان بیماران چشم به راه زندگی، به مراکز پیوند هماهنگ شده در اداره‌ی تخصیص عضو مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شد.

قربانی تصریح کرد: جان‌آفرین روشنک عمومی به دنبال خونریزی وسیع داخلی مغز از بیمارستان شهید ستاری قرچک ورامین به بیمارستان لقمان حکیم در تهران انتقال داده شده بود که به رغم نهایت تلاش صورت گرفته در این مرکز با افت شدید سطح هوشیاری مواجه شده و به عنوان مورد مشکوک به مرگ مغزی توسط کارشناسان واحد شناسایی شده و در ادامه جهت بررسی وضعیت ایشان بعد از تشخیص اولیه مرگ مغزی برای تایید به واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل شد و بعد از تأیید شدن مرگ مغزی توسط پزشکان متخصص و معتمد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تلاش بی‌نظیر همکاران اتاق مراقبت ویژه در راستای مراقبت و سالم نگهداشتن اعضا و پس از آن رضایت اولیای دم به اهدای عضو فرزند عزیز خود ناجی ۴ بیمار نیازمند به عضو پیوندی شد.

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تقدیر و تشکر از کار خداپسندانه خانواده ایثارگر روشنک عمومی در سال‌روز شهادت حضرت زهرا (س) ضمن آرزوی صبر برای خانواده محترم و بخشنده جان‌آفرین روشنک عمومی برای ایشان نیز آمرزش الهی مسئلت کردند.

وی تصریح کرد: از  زحمات همکاران در بیمارستان شهدای قرچک ورامین، لقمان حکیم و مسیح دانشوری در انجام این عمل بزرگ تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

در پایان نیز دکتر احسان علی بیگی مدیر فرهنگی و توسعه ارتباطات واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به موضوع افزایش آگاهی عمومی در تصمیم گیری در مواجهه به اهدای عضو از موارد مرگ مغزی اشاره داشت و گفت: با افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به مرگ مغزی و اهدای عضو می‌توانیم شاهد نجات جان چندین بیمار با چنین ایثار ماندگار و خداپسندانه‌ای باشیم. همچنین شایان ذکر است یکی از اقدامات تاثیرگذار در بطن جامعه، دریافت کارت اهدای عضو از سایت www.Ehda.ir است.

 هرچند مردم عزیزمان می‌بایست از این موضوع مطلع باشند که تنها ملاک برای اهدای عضو در زمان وقوع مرگ مغزی داشتن کارت اهدای عضو نیست بلکه رضایت کتبی اولیای‌دم برای اهدای عضو در شرایط مرگ مغزی بسیار مهم و تعیین‌کننده است و تا زمانی که خانواده‌ها رضایت ندهند هیچ‌گونه اهدای عضوی با داشتن کارت عضویت انجام نمی‌پذیرد.

وی گفت: شایان ذکر است مقارن با این لحظات حیات بخش باخبر شدیم، جوان 20 ساله‌ای با نام مهدی عاکف نیز با رضایت خانواده محترم‌شان جهت بررسی و طی روند تایید مرگ مغزی به واحد فراهم آوری در حال انتقال است و پس از طی مراحل لازمه در صورت تایید مرگ مغزی، همچون روشنک عمومی عزیزمان، امید را به زندگی چشم انتظاران باز خواهد گرداند.

 

بیا و ببخش که امروز اهدای اعضای روشنک و مهدی، همچون دانه‌های تسبیح فاطمه‌ی زهرا (س) نیازمندی را لباس عافیت پوشاند و جان کسی را سیر کرد و در آخر، نزد صاحب این روز، دخت نبی بازگشت و مانا شد. باشد که همنشین امّ ابیها باشند.

  • گروه خبری : خبر جدید
  • گروه خبری : 136442

تصاویر

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب